Dom przy lesie

Dom przy lesie

Rozpoczęliśmy pracę nad nowym projektem Typologii domku. Lokacja bardzo ciekawa i jak zwykle to bywa, posiada wiele atutów i problematycznych miejsc. Ale to są świetne punkty zaczepienia do poszukiwania ciekawej koncepcji architektonicznej. Dzisiaj przedstawiamy koncepcyjny zamysł, który rozwijamy.

Otoczenie

Działka graniczy jedną ścianą (północno-zachodnią) z lasem. Droga od północnego zachodu . ekspozycja działki fajna , możemy łapać światło od wschodu do zachodu.

Atuty

  1. Ogromnym atutem działki jest sąsiedztwo lasu, jest świetnym punktem zaczepienia do poszukiwania rozwiązania projektowego. Dla nas to pierwszy parametr, który uwzględniamy.
  2. drugi atutu to expozycja słoneczna. ekspocyzja daje duże możliwości złapania południowo zachodniego światła. Dla nas to drugi ważny parametru, który uwzględniamy.

Problemy

ok teraz analiza problemów .

  1. las też poza swoim pięknem ( widokowym, dźwiękowym), może też być powodem wielu zagrożeń, np, dzika zwierzyna, która próbuje wkraść się do naszego ogrodu, bardzo często rozwiązaniem są ogrodzenia, nierzadko pełne zamykające się na las . my chcemy uniknąć takich rozwiązań.
dom przy lesie – typowe usytułowanie domu

 

Pomysł na koncepcje

Pierwsze co nam przyszło do głowy, to otwórzmy się na las, czerpmy z jego walorów estetycznych i relaksujących, ale po refleksji pomysł nie był taki prosty do zrealizowania ze względów na zagrożenia. a stawianie wysokiego płotu nie wchodziło w grę. Druga myśl, zróbmy dom który jest ogrodzeniem z dużym przestrzałem w budynku tak żeby w kontrolowany sposób chłonąć, ten las a jednocześnie otworzyć się na ogród . W taki sposób powstał pierwszy zamysł, który rozwijamy.

dom przy lesie – koncept

 

dom przy lesie – podstawowa bryła

 

dom przy lesie – po dostosowaniu do lokalnych warunków

Rozwój projektu, oczywiście będziemy prezentować na blogu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *